default-logo

Croissant

Croissant Rogaliki, którym trudno się oprzeć. Z drożdżowego ciasta francuskiego. Kruche, warstwowe oraz delikatnie maślane. Z dżemem i sokiem pomarańczowym to wymarzony zestaw na śniadanie. Ich domowa produkcja nie wymaga ani specjalnych umiejętności ani dużo pracy. Ciasto francuskie na rogaliki zjada po prosty dużo Twojego wolnego czasu, w trakcie którego ciastem trzeba się opiekować i wykonać parę czynności jak jego rozwałkowywanie, schładzanie w lodówce i oczekiwanie… Przepis na Croissanty pochodzi z książki Lindy Dannenberg, „Paris Boulangerie Patisserie, Recipes from Thirteen Outstanding French Bakeries”. Zapraszam do obejrzenia filmu o tym jak rodziły się moje croissanty, który mam nadzieję zachęci też innych miłośników dobrego francuskiego pieczywa do spróbowania własnych sił… 0

17 4.53

Croissant

Francuskie rogaliki śniadaniowe croissants

 • Kuchnia francuska
 • Śniadania
ciasto francuskie

Najlepszy przepis na ciasto francuskie, z którego można zrobić także inne wypieki, nie tylko rogaliki. Kruche z zewnątrz, w środku puszyste i warstwowe. Pięknie pachnące, lekko maślane.

Ciasto francuskie, wcale nie tak skomplikowane jak by się mogło wydawać. Wymaga jedynie podążania krok po kroku za etapami procedury jego przygotowania i trochę wolnego czasu na czekanie między kolejnymi etapu. Czas wyrastania ciasta to 2 x po 2 godziny (ale pierwsze wyrastanie może trwać od 2 do 24 godzin, zatem ciasto na rogaliki można przygotować wieczorem a rozwałkować, zwinąć rogale i dokończyć wyrastanie rogalików następnego dnia rano). Croissanty lubią zimną kuchnię podczas ich przygotowywania.

Składniki

14 – 16 rogalików:

 • 2 łyżki + 1 łyżeczka suchych drożdży
 • 70 ml (1/3 szklanki) wody o temperaturze pokojowej
 • 568 g (4 szklanki) mąki pszennej do wypieków (np. tortowej)
 • 50 g (1/4 szklanki) cukru
 • 1 łyżka soli
 • 250 ml (1 szklanka) mleka o temperaturze pokojowej
 • 250 g niesolonego masła średnio schłodzonego
 • 1 roztrzepane jajko

Przygotowanie

 • W kubeczku wymieszać drożdże z wodą, odstawić na 5 minut. W dużej misce umieścić mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże, wymieszać za pomocą drewnianej łyżki, później mieszać składniki ręką lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto zacznie formować się w kulę wyjąć je na posypaną mąką stolnicę, wyrabiać delikatnie przez 5 minut, rozpłaszczając ciasto i zbierając boki do środka. Im mniej wyrabiania tym lepsze ciasto. Uformować kulę z ciasta, włożyć ją do miski wysmarowanej masłem, przykryć folią przeźroczystą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wstawić do lodówki na kolejne 1/2 godziny.
 • Na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąt około 23 x 38 cm, gruby na 1 cm. Zostawić na 5 minut. Masło rozpłaszczyć i uformować 12 x 8 cm prostokąt, gruby na 1 cm (masło powinno mieć taką samą konsystencję jak ciasto). Masło ułożyć w dolnej części prostokąta (powinno zajmować 1/3 jego część), zawinąć górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z masłem zawinąć na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Docisnąć i zlepić brzegi.
 • Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od wyjściowego, powinien mieć około 40 cm długości i być na 2 cm gruby. Ponownie złożyć jak list. Ułożyć na talerz i włożyć do lodówki bez przykrycia na 10 minut.
 • Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie złożyć na 3 części jak list. Schłodzić przez 10 minut. Jeszcze raz rozwałkować na prostokąt i złożyć jak list. Ciasto obsypać mąką, zawinąć dokładnie w folię i włożyć do lodówki na minimum 2 godziny, maksymalnie na 24.
 • Ciasto rozwałkować na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym nożem przekroić ciasto w połowie, przyciąć równo boki. Ciasto pokroić na trójkąty, wysokie na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwinąć w rogale rozpoczynając od podstawy trójkąta do końca wierzchołka. Dwie blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem. Wyłożyć rogale zawiniętym wierzchołkiem pod spód rogala. Układać je na blasze w odstępach 5 cm, wyginać w kształt księżyca i delikatnie przyciskać końce do podłoża. Posmarować jajkiem i odstawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2 godziny bez przykrycia.
 • 20 minut przed pieczeniem nagrzać piekarnik do 220 stopni. Rogale ponownie posmarować jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżyć do 200 stopni. Rogale piec przez 15 – 20 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej partii, drugą blachę włożyć bez przykrycia do lodówki.
 • Przepis na ciasto francuskie. Francuskie rogaliki drożdżowe. Przepis i zdjęcia na croissant
 • Wypieki z ciasta francuskiego, rogaliki najlepszy przepis na croissanty
 • Kruche, maślane i warstwowe ciasto francuskie na francuskie rogaliki

Video

Przypisy

Na podstawie przepisu Marcela Haupois z książki Lindy Dannenberg, „Paris Boulangerie Patisserie, Recipes from Thirteen Outstanding French Bakeries”.

About the Author

Leave a Reply

*