default-logo

Pieczone jabłka z żurawiną

Pieczone jabłka z żurawiną Ostatnio namiętnie piekę jabłka. To świetna przekąska dla mamy karmiącej jak i zdrowy oraz pyszny deser dla starszych dzieci. Jabłek można upiec jednorazowo więcej, gdyż bardzo dobrze przechowują się w lodówce. Mój syn najbardziej polubił jabłka wykończone złotą bezą i nadziewane rodzynkami. Są tak dekoracyjne i efektowne, że mogłyby też stanowić deser po „odświętnym” obiedzie. Wydrążone jabłka nadziewam też żurawiną, miodem, cynamonem, mieszanką przypraw do szarlotki oraz przyprawą piernikową. Pieczone jabłka świetnie smakują też z lodami waniliowymi! Myślę, że z tych trzech propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Do pieczenia najbardziej lubię niewielkie jabłka o miękkim miąższu, np. odmiany Cortland. Jabłka układam w formie i piekę bez przykrycia. Tak najlepiej smakują, również ze skórką. Jabłka można też piec zawinięte w folię aluminiową. Metoda ta pozwala zachować soki z jabłka (nie wypłyną do formy), jednak dużo stracimy na smaku jak i wyglądzie jabłka. Zdecydowanie lepiej jest piec jabłka na blaszce i choć soki mogą na nią trochę wyciekać, tą metodę zdecydowanie polecam. Nieduże jabłka piekę przez 25 minut w temperaturze 180 – 200 stopni, bardzo duże wymagają dłuższego czasu pieczenia, nawet do 40 – 45 minut. Aby upieczone jabłka były kształtne, trzeba zrobić nacięcie w połowie wysokości dookoła każdego jabłka. Zapobiegnie to ich pęknięciu i zniekształceniu podczas pieczenia. Jeśli ścinam 1/3 jabłka i robię „czapeczkę” z ogonkiem jak na ostatnim zdjęciu, nie ma już potrzeby robienia nacięcia wokół jabłka. Bezę najlepiej wyciskać maszynką w kształcie pistoletu – tzw. dekoratorem do ciast. Zaopatrzona jest ona w różne końcówki i służy nie tylko do wyciskania masy czy bezy ale i ciasta do ciasteczek formowanych w różnych kształtach (do kupienia w supermarketach). Jeśli nie masz dekoratora, możesz użyć też torebek materiałowych z odpowiednimi końcówkami (również do kupienia w supermarketach). Awaryjnie można użyć też zwykłego woreczka foliowego z wyciętą dziurką w rogu :-). Jabłuszka pieczone polecam… bardzo smaczne i zdrowe jedzonko! 0

8 3

Pieczone jabłka z żurawiną

 • Podwieczorki
 • Jabłka
 • Przepisy fit
 • Wegetariańskie

Składniki

4 porcje
 • 4 nieduże jabłka, np. Cortland
 • 1 kromka chleba
 • 8 łyżek żurawiny ze słoiczka
 • 4 łyżki miodu

Przygotowanie

 • Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Ściąć górne części jabłek wraz z korzonkami i nożem wydrążyć gniazda nasienne. W połowie wysokości i dookoła każdego jabłka zrobić nacięcie (co zapobiegnie zniekształceniu się i pęknięciu jabłka podczas pieczenia). Na dno każdego wgłębienia w jabłku wcisnąć po kawałeczku chleba (co zapobiegnie wyciekaniu soków z jabłka podczas pieczenia).
 • Jabłka ułożyć w blaszce do pieczenia i wypełnić żurawiną. Piec przez 25 minut (bardzo duże jabłka piec dłużej, przez około 40 – 45 minut).
 • Jabłka wyjąć z piekarnika, każde polać łyżką miodu i piec przez kolejne 5 minut. Podawać gorące.
 • Pieczone jabłka z żurawiną
About the Author

Leave a Reply

*